16.05.2022

Müftü Ahmet Hulusi Efendi, kabri başında anıldı

Denizli'nin Milli Mücadele Kahramanları'ndan Müftü Ahmet Hulusi Efendi,  15 Mayıs Milli Mücadele Günü'nün 103. yıldönümü münasebetiyle kabri ziyaret edilerek, kabri başında okunan hatimlerin duası yapıldı.

Milli Mücadele’nin Denizli’de bayraktarlığını yapan verdiği fetva ile halkı düşmana karşı mücadeleye çağıran Müftü Ahmet Hulusi Efendi için İlbade Mezarlığı'ndaki  kabri başında anma töreni düzenlendi.

Törende konuşma yapan İl Müftüsü Mehmet Aşık,  "Denizli'de Milli Mücadele'nin 103. yıl etkinlikleri kapsamında Denizli'deki Milli Mücadele ateşini yakan Müftü Ahmet Hulusi Efendi başta olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinden dört  saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin Bayramyeri Meydanı'nda vatandaşları toplayarak irad ettiği fetva Anadolu'da ilk Milli Mücadele fetvasıdır. Bugün çeşitli etkinliklerle Milli Mücadele dönemini tekrar hayırla ve minnetle anıyoruz. Bu vesileyle aziz vatanımızı canları pahasına kanları ile sulayan şühedâmızın ruhları şâd olmasını ve Cenab-ı Allah'ın bu millete o günleri tekrar yaşatmaması duasında bulunuyoruz." dedi. 

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Müftü Aşık tarafından hatimlerin duası yapıldı.

Kabri başında yapılan duanın akabinde İl Müftüsü Mehmet Aşık, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, şube müdürleri ile din görevlileri Delikliçınar Yeni Camii’de kılınan ikindi namazından sonra Delikliçınar 15 Temmuz Şehitler  Meydanı’ndan başlayıp 103 yıl evvel Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin Milli Mücadele fetvasını irad ettiği Bayramyeri Meydanı'na kadar gerçekleştirilen yürüyüşe katıldı.