05.12.2021

İl Müftülüğü’nden ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ Programı

Denizli İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde program düzenledi.

Programa Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Müftü Vekili Semih Keskin, İl Müftü Yardımcıları Ramazan Özgün Türkmen, Hamide Belgrat, ilçe müftüleri, şube müdürleri, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, il ve ilçe engelli koordinatörleri, din görevlileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Ormancı Camii Müezzin Kayyımı görme engelli Hilmi Hatırlı'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Denizli Müftülüğünün hazırladığı “3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Videosu” ile “İl Engelliler Koordinatörlüğü Faaliyetleri” adlı sinevizyonların gösterimi yapılmasının ardından programın açılış konuşmasını İl Müftü Vekili Semih Keskin yaptı.

İl engelli koordinatörlüğünün yaptığı çalışmalarla engelli vatandaşların hizmetinde bulunduklarını belirten Keskin, "İl Müftülüğümüzün İl Engelli Koordinatörlüğümüz çeşitli alanlarda bir çok etkinlik yaptı. Birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Pandemi öncesi kahvaltı ve iftar programları düzenledik. Yine salgın öncesi işaret dili kursları açtık yüz yüze eğitimler verdik. Şuan yaşadığımız salgın sürecinde çevrimiçi işaret dili kurslarımız, hocalarımız tarafından devam etmektedir. Engelli kardeşlerimiz arasında yapılan yarışmalar sonucunda birinci olan bir kardeşimizi umreye gönderdik. Merkezefendi Müftülüğü İlçe Engelli Koordinatörlüğümüz ihtiyaç sahibi olan 46 vatandaşımıza engelli sandalyesi hediye etti.” dedi.

İl Müftülüğü engelli koordinatörlüğü olarak engellilerin engelsiz vatandaşlarından farklı olmadığı bilinci içerisinde çalıştıklarını ifade eden Keskin, "Bugün burada programımıza katılan herkese canı gönülden tebrik ediyorum. Hoşgeldiniz ve sefalar getirdiniz." şeklinde konuştu.

Engelli vatandaş ve öğrencilerin sure okumaları, ilahi, naat, şiir gösterileri sırasında duygusal anlar yaşattı.

Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı Semazen Grubunun Sema Gösterisi sonrası program ney ve ilahi dinletisi devam etti.

Türkiye Görme Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda 60 metre, 100 metre koşularda ve  uzun atlama dallarında Türkiye Şampiyonu olan  Tahir Uras  Ercan’a hediyesini veren Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki yaptığı konuşmada; “Böylesine güzel bir programı bizlere yaşattığınız ayrı ayrı herkese teşekkür ediyor ve Allah razı olsun diyorum. Bu programa iyi  ki gelmişim, Mevla’ya ne kadar dua etsem azdır. Sahneye çıkan evlatlarımızın her birinin birer hazine olduklarını gördük, ebeveynlerinden ve hocalarımızdan Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Program toplu olarak hatıra fotoğrafının çekilmesi ile son buldu.