16.03.2016

Ahmet Hulusi EFENDİ - (1915-1931)

1861 yılında Denizli'de doğdu, Medrese mezunu olan Ahmet Hulusi Efendi 1915-1931 yıllarında yani Cumhuriyetten önce ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Denizli Müftülüğü yapmıştır.

Kurtuluş Savaşı ve Kuvay-ı Milliye hareketlerinde önderlik yapmış. 16 MAYIS 1335 tarihinde (Yunanlıların İzmir’e çıkması sebebiyle) Dairenin yanındaki Cami'de bulunan Sancağı alarak toplanmış olan halkla birlikte önde Sancak, Tekbir alarak Belediye binası önüne gidilip, binlerce halkın iştirakiyle Miting yapılıyor, işgaller tel'in edilip halka hitaben şu konuşmayı yapıyor.

"Hemşehrilerim, karşımıza çıkarılan düşman daha dünkü uşaklarımızdır. Biz onlara mağlup da olmadık. Bu düşman her kim olursa olsun, Türk'ün ve Müslümanlığın müstakil yurdu olan topraklarımız elimizden alınmak isteniyor. Bizler şimdiye kadar esir yaşamadık ve yaşayamayız. Silahımız yoksa sapan taşıyla düşmana karşı çıkmak ve onu tepelemek her Türk ve Müslümana FARZ- I AYIN’dır.

Böylece Halkı Milli Mücadele'ye çağırmış bilhassa kendisi de bilfiil katılmıştır. İlimizin ve Milletimizin medar-ı iftiharı olarak tarihe geçen Müftülerimizdendir.

( Ruhu Şad olsun)