T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Denizli Müftülüğü

08.06.2018

Kadir Gecesi Mesajı

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” (Kadir Suresi, 1-5)

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

Değerli Kardeşlerim!

Herşeye gücü yeten, kullarına karşı merhametli, kullarını affetmek için özel imkanlar sunan Yüce Mevla’mızın biz Muhammed ümmetine bir ikramı, bir genel af imkanı olan Kadir Gecesine kavuşmuş bulunuyoruz.

Kadrini bilip en güzel surette, ihlasla değerlendirebilenler için bir geceyi bin aydan daha hayırlı kılma, ömrüne bir ömür daha katma gecesidir Kadir Gecesi.

Ölüm anında yaptıklarının pişmanlığı ile dünyaya yeniden dönmek isteyecek, kendisine bir ömür daha vermesi için Rabbine yalvaracak, fakat bu isteği kabul edilmeyecek olan insana, Rabbimizin daha yaşarken bir ömür kulluk sevabını elde etme fırsatı sunduğu bir gecedir Kadir Gecesi.

Geçmiş günahlarımızdan arınma, geleceğimizin takdirini hayra bağlama gecesidir Kadir Gecesi.

İnsanlığın ilahi değerlerden uzaklaşıp insanlığını kaybettiği şu zaman diliminde, yeniden ilahi vahiyle ve insanlığıyla buluşma gecesidir Kadir Gecesi.

Kardeşlerim!

Bu kutlu gecede gelin bizleri en güzel surette yaratıp, saymaya güç yetiremeyeceğimiz nimetlerini karşılıksız veren Rabbimizin ve O’nun kelamı olan Kur’an-ı Kerim’in kadri kıymetini bilelim.

Rabbimizin emir ve yasakları hayatımızda ne derece etkili bunu bir gözden geçirelim. Terk ettiğimiz emirlerini yapmaya, çiğnediğimiz yasaklarını da terk etmeye gayret gösterelim.

İndiği ayı aylar sultanı kılan, geceyi Kadir Gecesi kılan Kur’an-ı Kerim’i gönlümüze yeniden indirelim ki, Kur’an’ı okuyan gözümüz, Kur’an'la coşan özümüz, Kur’an’la bereketlenen ömrümüz olsun.

Gelin bu kutlu gecede, bir uçuruma doğru hızla giden insanlık için dua ve istiğfarda bulunalım. Özellikle Gönül Coğrafyamızda, İslam Aleminde zulme uğrayan, kanları akıtılan kardeşlerimize dua edelim. “İçimizdeki cahiller, içimizdeki zalimler sebebiyle bizleri helak etme Allah’ım” diye Rabbimize yalvaralım. Kutsal değerlerini yitirip, birlik ve beraberliklerini kaybeden Müslümanların yeniden İslam’ın izzetiyle şereflenmesi, zalime bir kalkan, mazluma bir yardımcı olması için kıyam edelim. Unutmayalım ki zalime güç veren bizlerin acziyetidir. O halde bu gece uzaklaşıp yitirdiğimiz kutsal değerlerimize bir dönüş olsun. Sevgili Peygamberimizin bu gece için tavsiye ettiği şu dua ile bitirmek istiyorum:

“Allah'ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affet.” (Tirmizi, Da'avât, 89)

Bu vesileyle; Denizli halkımızın Kadir Gecesini tebrik eder, aile hayatımıza, şehrimize, ülkemize ve İslam alemine huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

 

                                                                                                        Mehmet AŞIK

                                                                                                           İl Müftüsü