05.03.2023

Berat Kandili Mesajı

Sevgili Kardeşlerim;

Girmesiyle şerefyab olduğumuz üç ayların ikincisi olan Şaban-ı Şerif’in içinde idrak edeceğimiz 6 Mart 2023 Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece Berat Kandili/Gecesi’dir.

Hz. Peygamberin önemine atfen buyurduğu hadis-i şeriflerde Allah’ü Teala’nın af ve mağfiretinin had safhaya ulaşacağı bir gece olduğunu haber verdiği berat gecesine adını veren berat; suç, ceza ve hastalıktan kurtulma manalarına gelir. Hz. Peygamberin çokça ibadet edilmesini tavsiye ettiği bu gecede beni Kelb kabilesinin koyunlarının sırtlarındaki tüyler sayısınca mü’minin af edileceğini beyanla kesretten kinaye isteyen herkesin affedileceğini ifade ettiği berat gecesi inşallah iyi değerlendiren kullar için çok önemli bir fırsat olup, manevi manada huzur ve gönül rahatlığına bizleri ulaştıracak ve bilerek, bilmeyerek işlediği günahların affına vesile olacaktır.

Asrın felaketi olarak adlandırılan ve ülkemizin on bir ilinde etkili olan deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızında hatırlanarak dualarımızda onlara da yer verilmesi, aziz şehit ve gazilerimize dua edilmesi bu gecede bizimde hayrımıza vesile olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Denizli’li hemşehrilerimiz olmak üzere; aziz milletimizin ve İslâm âleminin mübarek Berat Gecesini tebrik eder. Bu gece vesilesi ile Cenab-ı Hakk’tan her türlü felaketten ülkemizi ve milletimizi korumasını yine Yüce Allah'tan niyaz ederim.

 

Mehmet AŞIK

Denizli İl Müftüsü