25.01.2023

Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı

Her yıl manevî bir zaman dilimi olan ve ramazan bayramıyla sona eren üç aylar, müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır. Ramazan ayına yaklaştığımızın habercisi olan ve Üç aylar Recep ayıyla birlikte 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başladı.

Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Recep ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 26 Ocak Perşembe gecesi gerçekleşecektir. Recep ayının 27. gecesi Miraç Kandili 17 Şubat Cuma günü ve Şaban ayının o beşinci günü Berat Kandili ise 6 Mart Pazartesi günü idrak edilerek Ramazan Ayının manevi havası yakından hissedilecektir.

Allah Resulü’nün (sav) “Allah'ım bizlere Recep ve Şaban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır” duasına mazhar olabilmeyi Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Regaib; “Elde edilmek istenen büyük armağan, kendisine rağbet edilen” anlamına gelmektedir. Bu gece, inananların kurtuluşa ermesi, manevi dinginliğe ulaşması için bir başlangıçtır. Zira bu zaman diliminde kulluk çok daha bir coşku ve bilinçle yaşanır. Allah (c.c.)’ın varlığı ve üzerimizdeki lütuf, izzet ve ikramı daha derinden hissedilir. Regaib Gecesi , Allah Rasulü (s.a.v.)’in; “Beş gece var ki; o gecelerde yapılan dualar geri dönmez” diye bizlere adeta bir lütuf olarak ikram ettiği gecelerin de başlangıcıdır. Susuzluktan çoraklaşmış, adeta kurumuş topraklar için yağmur ne ise; ibadetsizlikten pusulasını şaşırmış, kasvete bürünmüş, pas tutmuş kalpler için de bu gece öyledir. Akıllı ve uyanık Müslüman, salgın döneminin maddi ve manevi tahribatının ve manevi yozlaşmasının, ruhumuzda oluşturduğu derin kaygı ve korkuları bertaraf etmesi adına bu ay ve geceleri ganimete dönüştürmeli, Rabbimize sığınmalı, dünyanın faniliği hakikatini, daldığı dünya meşgalesinden sıyrılarak hatırlamalı, tam bir teslimiyet göstererek kulluğunun gereklerini yerine getirme cihetine gitmelidir. Nice tanıdık dost ve insanımızı bu salgında ebedi aleme yolcu ettiğimizi, kaçınılmaz hakikatin bize de bir gün geleceğini, bunun her faninin akıbeti olduğunu unutmamalı ve ebedi aleme hazırlık için Üç Aylar ve tüm zamanları en iyi şekilde değerlendirmelidir.

“Allah’ım! Dünyanın dört bir yanında ve mazlum coğrafyalarda hayatta kalma mücadelesi veren mazlumlara, biçarelere, yetimlere yardım eyleyip bizleri de onlara kol kanat gerenlerden eyle. Şu kış günlerinde bizler sıcacık evlerimizde otururken karlar altında kalıp, çöken çadır evlerde yaşamak mecburiyetinde bırakılan kardeşlerimizin içinde bulundukları durumu anlayabilmeyi ve onlara yardım elimizi uzatabilmeyi bizlere nasip eyle. Ülkemiz ve mazlumlar adına zalimlere, terör şebekelerine karşı canla başla mücadele eden kahraman ve şanlı ordumuzu, polisimizi, jandarmamızı ve güvenlik güçlerimizi her tür bela, terör ve afetlerden emin ve muhafaza eyle. Kendilerine merhametinle muamele eyle. Ruhlarını şad, makamlarını âli eyle. Ülkemiz üzerinde çirkin emelleri olan, bizleri bölüp parçalamak isteyen hainlere, teröristlere ve terör destekçilerine fırsat verme. Ailelerine bizlere ve tüm ülkemize sabır, metanet ve sağlık ihsan eyle. Bu toprakları bize vatan kılan tüm şühedâmıza rahmet eyle…”

Bu gecenin Denizli’miz, ülkemiz ve bütün İslam aleminin her türlü salgından kurtulmasına ve sıkıntılarımızın giderilmesine vesile olmasını, Ensar vasfı taşıyan milletimizin, ülkemiz içinde ve sınırlarımızda çadır kentlerde yaşayan muhacirlere kol kanat gerebilmesini, birlik, beraberlik, huzur ve kardeşliğimizin daha güçlü olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

 

Mehmet AŞIK

Denizli İl Müftüsü