01.04.2022

Ramazan Ayı Mesajı

            Muhterem Denizli’li Kardeşlerim!

2022 yılı Ramazan ayı 01 Nisan 2022 günü akşam namazı itibariyle başlayacak olup ilk teravih namazı kılınacak ve 02 Nisan 2022 cumartesi günü sahura kalkılıp ilk oruca niyet edilecektir.

Allah’ü Teala Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi 183. Ayetinde; “Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” buyurarak orucun farz olduğunu bizlere bildirmiştir.

            Değerli Kardeşlerim!

Ramazan ayı İslam'ın beş temel esasından biri olan oruç ibadetinin özel zamanı olup insanlar için hidayet rehberi, doğru yolun, hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği aydır (Bakara, 2/185).

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş,manevi kazancı yüksek, onbir ay’ın sultanı Ramazan ayında mükellef olup ta mazereti olmayan her Müslümanın kadın-erkek oruç tutması gerekmektedir.

Ayrıca Ramazan ayı bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini içinde barındıran aydır (Kadir, 97/1-5).

Ramazan ayını öncelikle Rabbimizin yasakladığı haramlara karşı bir kalkan, emrettiği farzları yerine getirmede sabır ve irade eğitimi olan oruç ibadetiyle şenlendirmeliyiz. Peygamberimiz (sav); “Kim Allah’a inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân, 28) buyurmaktadır.

Oruçlarımız, günahlarla kirlenen kalplerimizin yeniden tertemiz fıtratına dönmesine bir vesile olmalıdır. Özellikle imsak ve iftar arası bedenimizi yemeden içmeden uzak tuttuğumuz gibi bu mübarek ay, bizler için bir ömür boyu Rabbimizin haram kıldığı tüm çirkinliklerden uzak kalmayı sağlayan bir zaman dilimi olmalıdır.

            Kıymetli Kardeşlerim!

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl ki Ramazan Ayı temasını, "Ramazan ve Doğruluk" olarak belirlemiştir. Rabbimiz; “Ey iman edenler! Allah’tan korkun (emirlerine bağlanın, yasaklarından sakının) ve doğru söz söyleyin.” (Ahzab, 33/70) buyurmaktadır ki; müslümanlığın ruhu evvela Allah’a iman, sonra da doğruluktur. Bir insan Allah’a iman eder, bununla beraber kalbini, işini ve sözünü doğrultur ve doğru yolu tutarsa artık o insan selameti bulmuştur. Dünya ve ahirette onun için korku ve keder yoktur. Çünkü tam manasıyla iman eden ve istikameti elden bırakmayan bir insan, şüphe yok ki, dinin ruhunu elde etmiştir. Bu Ramazan ayında da sahip olduğumuz bu değerleri geliştirmeye devam etmeliyiz.

Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı bu ayda okuyacağımız mukabeleler, tutacağımız oruçlar ile manevî hastalıklara doğrudan deva  ararken gönüllerimizi huzurla dolduracağız.

Televizyon kanalları ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden hazırladığımız mukabele ve vaaz programları ile gönül hanelerinize misafir olmayı hedefliyoruz.

            Aziz Kardeşlerim!

2022 yılı Ramazan-ı Şerif’in Denizli’li hemşehrilerimiz başta olmak üzere; aziz milletimize ve İslâm âlemine huzur ve sükûnet getirmesini niyaz ediyorum. Yüce Rabbimiz bu mübarek ayda üzerimizden rahmet kanatlarını eksik etmeden,kalplerimizi doğrulukla kuvvetlendirsin, sağlık ve sıhhat içerisinde bayrama ulaşmayı hepimize nasip eylesin.

 

 Mehmet AŞIK 

Denizli İl Müftüsü