25.02.2022

Mirac Kandili Mesajı

Değerli Kardeşlerim!

Manevi iklimimizde muhasebe imkanı sunan kandil gecelerinden birisi olan ve “11 Ayın Sultanı” Ramazan Ayına yaklaştığımızın haberini bizlere veren Mirac Kandiline ulaşmanın huzuru içerisindeyiz 27 Şubat 2022 Pazar gecesi Mübarek Mirac gecesidir.

İslam tarihinde hicretten önce gerçekleşen ve Kur’an-ı Kerim’de; “Kendisine ayetlerimizden (Delillerimizden) bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir.” buyrulan bu gecede Rasül-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) bizlere üç müjde getirmiştir.

Müjdelerin birincisi günde beş defa Rabbimizle buluşma imkânı veren “Müminin miracı” olan namazdır. Günde beş vakit ihsan şuuru ile kılınan namazla yükselişin manası; “Bizler ancak hakikati, hikmeti ve evrensel değerleri yaşayarak Alemlerin Rabbi olan Allah’ın sonsuz rahmet ve merhametine nail oluruz” demektir. Mirac gecesinin hediyesi olan namaz mü’minin miracı, dinin direğidir. Allah ile kulun buluşmasıdır.

Müjdelerin ikincisi Bakara Suresinin son ayetleridir ki, burada Rabbimiz bizlere hem ulvi sorumluluklarımızı hatırlatmakta ve hem de insan olarak zaaflarımıza işaret etmektedir.

Müjdelerin üçüncüsü ise; tevhid inancına sahip olan herkesin ebedi kurtuluşa ereceği müjdesidir.

Kıymetli Kardeşlerim!

İnanan gönüllerin manevi duygularla yoğunlaştığı bu gecelerde, bütün insanlık için yapacağımız içten ve samimi dualarımız, miracın bize sunduğu en büyük imkândır. Bizlerin manevi yolculuğunda birer durak mesabesinde olan bu gecelerde yaşadığımız zorlu salgın sürecinden ve salgın hastalıklardan kurtulmak için hep birlikte dua edelim.

Her türlü salgın hastalığın yayılmasına engel olmak için belirlenen tedbirlere uyulması konusunda hassasiyet gösterelim. Camilerimizde de belirlenen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım.

Bu vesileyle salgın hastalık sebebiyle vefat eden kardeşlerimize Rabbim rahmet eylesin, hastalarımıza şifalar versin. Devletimizin, vatanımızın ve milletimizin bekası, ezanımızın okunması ve ay yıldızlı bayrağımızın göklerde dalgalanması için can veren, kanını akıtan aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun. Yaralı gazilerimize Yüce Rabbimiz acil şifalar ihsan eylesin. Kulluğun ve insani değerlerin en yüce mertebelere çıkışını simgeleyen ve beraberinde müjdeler getiren bu gecenin insanlığa, aziz milletimize ve bütün İslam Alemine sağlık, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

 

 

 

Mehmet AŞIK

Denizli İl Müftüsü