27.12.2021

TDV Denizli Şubesi Gençlik Kolları ve İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünden Muhteşem Program

Denizli Müftülüğü koordinesinde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Denizli Şubesi Gençlik Kolları ve Denizli İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünün organize ettiği, ‘Mehmet Akif Ersoy Anma Programı’ çerçevesinde Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2800 kişilik salonu tıklım tıklım dolduran gençlere ve sosyal medyada binlerce insanın canlı olarak izlediği muhteşem bir program gerçekleştirildi.

Sanatçı Ahmet Yenilmez’in meddah gösterisi yaptığı programa, önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Vali Yardımcısı V. Halil Canavar, İl Müftüsü Mehmet Aşık, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, din görevlileri, vatandaşlar ve binlerce genç katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Ahmet Hakan Yatkın'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Mehmet Aşık, “Siyer tarihine baktığımızda Peygamber Efendimiz’in etrafında (sav) ilk iman edenlerin gençler olduğunu görüyoruz. Peygamber Efendimiz’in Hak mücadelesinde yanında yer alan gençlerin yaşlarının 10 ile 20 yaş aralıklarında olduğunu görmekteyiz. Hz. Ali, Zübeyir b. Avvam, Musab b. Umeyir ve Abdurrahman b. Avf (ra) gibi sahabelerin genç yaşlarına rağmen önemli görevlerle vazifelendirildiklerini biliyoruz. Allah Rasülü’nün müjdesine nail olan Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fetih ettiğinde 21 yaşındaydı. Genç kardeşlerim! Kendinizdeki enerjiyi ve gücü küçük görmeyin. Sizlerinde genç sahabeler gibi ve fatihler gibi görevler üstlenip gelecekte büyük işler yapacağınıza ve devirler açacağınıza biz inanıyoruz sizde kendinize inanın. Gençler! Yarınlar sizlere emanet ve bizlerde sizlerden umutluyuz. Bu salonu dolduran binlerce gencimize ve organizasyonu gerçekleştiren TDV Denizli Gençlik Kollarımıza ve Denizli Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğümüze hazırladıkları bu güzel programdan dolayı can-ı gönülden teşekkür ederim.” dedi.

Önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, “TDV Denizli Gençlik Kollarını İlimizde oluşturdukları ve bu tür organizasyonu cesaretle ortaya koydukları için tebrik ediyorum. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi ‘Kim var?’ diye sorulduğunda, ‘Sağına ve soluna bakmadan ben varım!’ diyerek çıkacaksınız biliyorum. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Rabim bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmaya muhtaç etmesin’ dediği dönem deki savaşlar, bugün değişik şekillerde devam ediyor. Onun için Sevgili Gençler! O gün Trablusgarp’ta, Yemen’de, Allahuekber Dağları’nda, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan mücadele bugün ilimde, bilimde, ekonomide, edebiyatta vb. alanlarda yaşanmaktadır. Onun için 21. yüzyılın mimarı olacak siz gençler! Her ne yapıyorsanız en iyisini siz yapın. İnanın bana Haçlı Seferleri bitmedi, bitmeyecek alan değiştirdi ve değişik alanlarda devam edecek. O destanlardan bu topraklarda sizlerle yazılmaya devam edecek.” dedi.

Uluslararası Üniversite öğrencisi Nijerli öğrencinin okuduğu şiir ve gençlerin söyledigi milli ve manevi türkülere salondaki binlerce gencin eşlik etmesiyle ve tekrar tekrar marşların söylenmesi sonrası yaşanan coşkulu atmosfer akabinde sahne alan Sanatçı Ahmet Yenilmez 1071’den 2023’ e temalı ve Mehmet Akif Ersoy’u anlatan tek kişilik meddah tarzı tiyatro gösterimini sergiledi.

Malazgirtten Sarıkamış’a, Çanakkale’ye uzanan tarih sahnesini içeren gösterimi ve anlatımı duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Gösteri sonrasında Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci tarafından Sanatçı Yenilmez’e 15 Mayıs 1919 da Denizli’de verdiği fetva ile Milli Mücadelenin cihad emrini veren Müftü Ahmet Hulusi Efendinin fetvasının yer aldığı tabloyu hediye etmesiyle program sona erdi.